HM Tworzenie miseczek matecznikowych

  1. Zaokrąglona pałeczka drewniana 8-9 mm (np z jabłoni, gruszy, klonu)
  • Opcjonalnie w “produkcji hurtowej” pałeczki można układać w formatki, np. po cztery albo nawet całymi rzędami na szerokość listewki matecznikowej.

2. Drewno musi dobrze nasiąknąć chłodną wodą, aby wosk się nie przyklejał.

Wosk:

  • Najlepiej w tzw. “kąpieli wodnej” (naczynko z woskiem wewnątrz naczynia z gorącą wodą) albo w naczyniu z podwójnym dnem cos takiego
  • Temperatura ok 65-70 st.C, nie może wrzeć, nie może być za gorący (za szybko spływa tworząc za cienką warstwę), wosk jest bliski krzepnięciu
  • Wosk oczyszczony np. z odsklepin lub resztek węzy (pod warunkiem, że to wosk z pewnego źródła i nie zawiera dodatku stearyny mogącej negatywnie wpłynąć na rozwój larw lub wręcz na ich zamieranie); gorszym wyborem jest wosk z wytapianych ramek z uwagi na potencjalnie większą zawartość patogenów (chyba, że jest po autoklawie)
  • ? zaleca się wosk bez dodatku propolisu – odsklepiny, węza?
  • zimna woda nawet z lodem

3. Zamaczanie pałeczki w wosku 3-6 razy zależnie od temperatury wosku. Zamaczamy na głębokość 5-8 mm, za każdym razem coraz płycej, uzyskując w ten sposób grubsze dno miseczki. Ostatnie moczenie w zimnej wodzie pozwala na zdjęcie miseczki z pałeczki drewnianej.

4. Przyklejanie miseczek matecznikowych; rodzaje korków – ………………………., odstępy…..

miseczki test na beleczką, jak za miseczkę a beleczka nie odpada, to jest dobrze przyklejona

niższa temperatura wosku do przyklejania listewek/korków aby uniknąc gwałtownych wstrzasów larwy.

odstępy listewek co 5 cm, przybijane i obracane lub wysuwane

5. Szlifowanie miseczek w rodzinie (silna rodzina przygotowująca się do nastroju rojowego/ osierocona) – (nadaje się starter?); na 24 h przed przekładaniem larw, wkładamy ramkę z miseczkami do szlifowania, na 30-60 min wcześniej ?

JAK CZYŚCIĆ MISKI PLASTIKOWE?

pamietajmy o dezynfekcji

Scroll to top